Skip to content

Senator Berger appoints senators to standing committees

The following is a press release from the office of Senate President Pro Tempore Phil Berger


Senate Leader Phil Berger (R-Rockingham) today announced the following appointments to Senate standing committees for the 2019-2020 biennium:

Agriculture/Environment/ Natural Resources
Chairs: Norman W. Sanderson, Andy Wells
Members: Brent Jackson, John M. Alexander, Jr., Tom McInnis, Chuck Edwards, Paul Newton, Vickie Sawyer, W. Ted Alexander, Jim Burgin, Eddie Gallimore, Jeff Jackson, Mike Woodard, Harper Peterson, Wiley Nickel, Don Davis

Appropriations/Base Budget
Chairs: Harry Brown, Kathy Harrington, Brent Jackson
Members: Warren Daniel, Bill Rabon, Norman W. Sanderson, Andy Wells, Dan Bishop, Danny Earl Britt, Jr., Rick Gunn, Jerry W. Tillman, Rick Horner, Jim Davis, Joyce Krawiec, Deanna Ballard, Dan Blue, Erica D. Smith, Paul A. Lowe, Jr., Terry Van Duyn, Jay J. Chaudhuri, Mike Woodard

Appropriations on Department of Transportation
Chairs: Jim Davis, Tom McInnis
Members: Bill Rabon, John M. Alexander, Jr., Mike Woodard, Kirk deViere, Michael Garrett

Appropriations on Education/Higher Education
Chairs: Deanna Ballard, Jerry W. Tillman
Members: Rick Horner, Todd Johnson, W. Ted Alexander, Chuck Edwards, Don Davis, Erica D. Smith, Joyce Waddell, Wiley Nickel

Appropriations on General Government and Information Technology
Chairs: John M. Alexander, Jr., Rick Horner
Members: Carl Ford, Bob Steinburg, Ben Clark, Valerie P. Foushee, Sam Searcy

Appropriations on Health and Human Services
Chairs: Dan Bishop, Joyce Krawiec, Louis Pate
Members: Ralph Hise, Jim Burgin, Floyd B. McKissick, Jr., Gladys A. Robinson, Terry Van Duyn, Paul A. Lowe, Jr.

Appropriations on Justice and Public Safety
Chairs: Danny Earl Britt, Jr., Warren Daniel, Norman W. Sanderson
Members: Bob Steinburg, Dan Blue, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Jeff Jackson

Appropriations on Agriculture, Natural, and Economic Resources
Chairs: Chuck Edwards, Rick Gunn, Andy Wells
Members: Paul Newton, Vickie Sawyer, Eddie Gallimore, Mujtaba A. Mohammed, Jay J. Chaudhuri, Natasha R. Marcus, Harper Peterson

Commerce and Insurance
Chairs: John M. Alexander, Jr., Chuck Edwards, Rick Gunn
Members: Harry Brown, Norman W. Sanderson, Tom McInnis, Paul Newton, Vickie Sawyer, Todd Johnson, Bob Steinburg, Paul A. Lowe Jr., Gladys A. Robinson, Ben Clark, Valerie P. Foushee, Erica D. Smith

Education/Higher Education
Chairs: Deanna Ballard, Rick Horner, Jerry W. Tillman
Members: Norman W. Sanderson, Joyce Krawiec, Chuck Edwards, Paul Newton, Todd Johnson, Kathy Harrington, Tom McInnis, Don Davis, Gladys A. Robinson, Jay J. Chaudhuri, Valerie P. Foushee, Sam Searcy

Finance
Chairs: Ralph Hise, Paul Newton, Jerry W. Tillman
Members: Harry Brown, Warren Daniel, Jim Davis, Rick Gunn, Kathy Harrington, Brent Jackson, Bill Rabon, Joyce Krawiec, Andy Wells, John M. Alexander, Jr., Chuck Edwards, Dan Bishop, Floyd B. McKissick, Jr., Dan Blue, Ben Clark, Joyce Waddell, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Mike Woodard

Health Care
Chairs: Dan Bishop, Joyce Krawiec, Louis Pate
Members: Jim Davis, Ralph Hise, Deanna Ballard, Vickie Sawyer, Carl Ford, Rick Horner, Jim Burgin, Don Davis, Valerie P. Foushee, Gladys A. Robinson, Terry Van Duyn

Judiciary
Chairs: Danny Earl Britt, Jr., Warren Daniel
Members: Jerry W. Tillman, Harry Brown, Jim Davis, Kathy Harrington, Brent Jackson, Dan Bishop, Rick Horner, Paul Newton, Jeff Jackson, Terry Van Duyn, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Natasha R. Marcus, Mujtaba A. Mohammed

Pensions and Retirement and Aging
Chairs: Bill Rabon, Andy Wells
Members: W. Ted Alexander, Danny Earl Britt, Jr., Eddie Gallimore, Ralph Hise, Rick Horner, Todd Johnson, Louis Pate, Bob Steinburg, Jay J. Chaudhuri, Kirk deViere, Floyd B. McKissick, Jr., Wiley Nickel

Redistricting and Elections
Chairs: Ralph Hise, Dan Bishop
Members: John M. Alexander, Jr., Danny Earl Britt, Jr., Harry Brown, Warren Daniel, Kathy Harrington, Brent Jackson, Paul Newton, Bill Rabon, Dan Blue, Michael Garrett, Natasha R. Marcus, Floyd B. McKissick, Jr.

Rules and Operations of the Senate
Chair: Bill Rabon
Members: Deanna Ballard, Dan Bishop, Harry Brown, Chuck Edwards, Rick Gunn, Kathy Harrington, Ralph Hise, Brent Jackson, Joyce Krawiec, Vickie Sawyer, Jerry W. Tillman, Andy Wells, Dan Blue, Ben Clark, Don Davis, Paul A. Lowe, Jr., Floyd B. McKissick, Jr., Joyce Waddell

State and Local Government
Chairs: John M. Alexander, Jr., Rick Horner
Members: W. Ted Alexander, Jim Burgin, Carl Ford, Eddie Gallimore, Tom McInnis, Louis Pate, Norman W. Sanderson, Bob Steinburg, Jeff Jackson, Mujtaba A. Mohammed, Harper Peterson, Sam Searcy

Transportation
Chairs: Jim Davis, Tom McInnis
Members: John M. Alexander, Jr., Deanna Ballard, Danny Earl Britt, Jr., Warren Daniel, Carl Ford, Rick Gunn, Kathy Harrington, Bill Rabon, Kirk deViere, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Michael Garrett, Erica D. Smith, Joyce Waddell

“Through these Senate committees, capable and experienced legislators of both parties will delve deeply into many issues that matter to North Carolinians – including growing our economy, enhancing public safety and preserving our natural resources,” said Berger.

Staff

EdNC staff reporting relies on staff, interns, and columnists.